Πολλά “θαύματα” έγιναν μέσα στη Μεγάλη Εβδομάδα, αφού 8 δότες οργάνων από νοσοκομεία όλης της χώρας, χάρισαν ζωή σε 17 ασθενείς που ανέμεναν για μεταμόσχευση ενός συμπαγούς οργάνου και σε 8 ασθενείς που ανέμεναν μεταμόσχευση κερατοειδούς. Οι οικογένειες των αποβιωσάντων, με ηλικίες που κυμαίνονταν από 25 έως 78 ετών, βρήκαν τη δύναμη, μέσα από την τραγική τους απώλεια, να συναινέσουν στη δωρεά των οργάνων των οικείων τους, ενσαρκώνοντας κυριολεκτικά το αναστάσιμο μήνυμα των ημερών, αναφέρει ο Ελληνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων.
Τα νοσοκομεία ΠΓΝ Αττικόν, ΓΝ Άρτας, ΓΝΘ Ιπποκράτειο, ΓΝΘ Παπανικολάου, ΠΓΝ Ρίο Πατρών και ΠΑΓΝ Ηρακλείου, παρά τη δύσκολη εφημέρευση των εορταστικών ημερών κατάφεραν να φέρουν εις πέρας τις απαιτητικές διαδικασίες των δωρεών, όπως αντίστοιχα και οι Μεταμοσχευτικές Μονάδες της χώρας μας, που διαχειρίστηκαν τα πολύτιμα όργανα προς μεταμόσχευση.